Już od niespełna dwóch lat pandemia COVID-19 zbiera opłakane w swoich skutkach plony. I to nie tylko za sprawą zakażenia wirusem SARS-COV-2, ale również coraz rzadszych wizyt lekarskich pacjentów nie tylko onkologicznych, ale również tych z innymi poważnymi chorobami przewlekłymi. Te dwa czynniki razem powodują, iż kolejna fala pandemii koronawirusa doprowadziła do bardzo zatrważających statystyk, jeśli chodzi o śmiertelność w naszym kraju.
Kraków – pogrzeby w sobotę
W całej Polsce odbywa się coraz więcej pogrzebów, jednakże to w Krakowie wspólnie z władzami administracji publicznej podjęto decyzję o możliwości chowania zmarłych nie tylko w tygodniu, ale również i w sobotę.
To bardzo smutne zjawisko, ponieważ świadczy o fakcie, że bardzo wielu Krakowian umarło ostatnimi czasy, a firmy pogrzebowe nie nadążają z obsługą tych pogrzebów w tygodniu. W związku z powyższym od listopada ubiegłego roku do dyspozycji mieszkańców Krakowa została oddana również sobota. Między innymi chodzi o to, aby skrócić czas oczekiwania na pochówek, który już dochodził do 2 tygodni oraz ograniczyć koszty wynajęcia chłodni, które są dodatkowym obciążeniem finansowym dla rodziny zmarłej osoby. Z tego też powodu krakowski Zarząd Cmentarzy Komunalnych postanowił zatrudnić większą ilość grabarzy, a magistrat planuje wybudować własną chłodnię, która będzie przechowywała ciała zmarłych.
Większe zaangażowanie zakładów pogrzebowych w Krakowie
To bardzo mądra decyzja, ponieważ dzięki temu skrócony zostanie czas oczekiwania na pochowanie ukochanego członka rodziny, a co za tym idzie, zmniejszy to cierpienie rodziny pogrążonej w żałobie.
W Krakowie funkcjonuje 12 cmentarzy komunalnych, a wkrótce ma zostać oddany do użytku jeszcze kolejny, na Podgórkach Tynieckich, w dzielnicy Dębniki.
Zakłady pogrzebowe w Krakowie, które promują branżowe serwisy internetowe Funer.com.pl i uslugipogrzebowe.com.pl są doskonale przygotowane do obsługi tylu zleceń. Dzięki temu rodziny pogrążone w żałobie mogą liczyć na ich wsparcie, dyskrecję oraz zaufanie i to zarówno w przewiezieniu ciała zmarłego, bądź to ze szpitala, hospicjum, czy nawet innego zakątka świata, ale również przy obsłudze, jak i organizacji ostatniego pożegnania, kremacji zwłok, czy samego pochówku.