Śmierć bliskiej osoby to zawsze wielka tragedia dla rodziny i bliskich nieboszczyka. Przeżywając żałobę rodzina zazwyczaj nie ma siły psychicznej i czasu, by zajmować się szczegółową organizacją pogrzebu, przygotowaniem ciała oraz pochówkiem. Warto więc znaleźć sprawdzony i zaufany zakład pogrzebowy, który dopełni wszystkich formalności i wspomoże rodzinę w jej trudzie. Na co zwrócić uwagę poszukując tego typu zakładów? Na to i inne podobne pytania odpowie poniższy artykuł.

Zakres posługi

Podstawową sprawą, na jaką musimy zwrócić uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego jest zakres jego usług. Większość osób, załamanych po stracie bliskiej osoby nie wczytuje się szczegółowo w ofertę i regulamin zakładu pogrzebowego, co powoduje potem nieporozumienia i liczne niewyjaśnione sytuacje.

Przykładowo zakład pogrzebowy w ofercie może mieć przygotowanie i ubranie zmarłego, dowóz na cmentarz oraz oprawę ceremonii jednakże nie musi mieć takich detali jak ostatnie pożegnanie w kaplicy zakładowej lub mieć tego typu usługi za dodatkową opłatą. Może to irytować klienta, dlatego najlepiej zapoznać się ze szczegółową ofertą zakładu i omówić szczegóły przed opłaceniem kosztów, co powala na elastyczność i uzyskanie szczegółowych informacji.

Ceny usług pogrzebowych na polskim rynku

Polski rynek funeralny jest dość jednolity jeśli chodzi o średnie ceny za usługi. Naturalne różnice występują jedynie między większymi miastami oraz mniejszymi miejscowościami ogólnie jednak ceny poszczególnych czynności i usług są zbliżone. Bazując na danych uśrednionych z kilkunastu różnych miast Polski można wskazać średnie ceny za poszczególne usługi jakie oferuje zakład pogrzebowy.

Usługa przygotowania zwłok do pogrzebu wraz z toaletą i kosmetyką pośmiertną to koszt około 300 złotych. Opłata za przechowanie ciała na dobę w chłodni zakładowej to najczęściej koszt 100 złotych podobnie jak udostępnienie rodzinie ciała do ostatniego pożegnania. Do tego dochodzą koszty trumny tu od tysiąca do kilku tysięcy złotych lub urny w przypadku kremacji zwłok. Naturalnie dochodzi do tego koszt przewozu zwłok, przygotowania pomnika oraz załatwienia kwestii prawnych w imieniu klienta. Tu jednak ceny różnią się w zależności od zakładu pogrzebowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *