Funeral planning – na czym polega?

funeral planning

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się funeral planning, czyli planowanie własnego pogrzebu. Taka usługa jest popularna głównie w USA, ale również w krajach Zachodniej Europy, takich jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Czym jest funeral planning?


Myślenie o śmierci może przywoływać jednak wiele negatywnych myśli. W wielu środowiskach oraz kręgach śmierć jest cały czas tematem tabu, którego po prostu lepiej nie poruszać. Zarówno śmierć i uroczystość pogrzebowa to smutne, ale bardzo ważne wydarzenia w życiu każdego człowieka. Trzeba sobie uświadomić, że śmierć jest nieunikniona, ale jednak można się do niej w pewien sposób przygotować. Usługa funeral planning jest skierowana głównie do osób samotnych, ale nie tylko. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która chce mieć realny wpływ na swój pogrzeb. Planowanie pogrzebu jest dostępne w ofercie niektórych zakładów pogrzebowych. Polega to na tym, że można zlecić pracownikowi takiego zakładu przygotowanie najmniejszych szczegółów dotyczących ceremonii pogrzebowej. Dzięki temu można mieć pewność, że ceremonia żałobna będzie wyglądać dokładnie tak jak tego chcemy. Jest to też duże ułatwienie dla rodziny osoby zmarłej, która nie musi się tym przejmować i zastanawiać jaka była ostatnia wola zmarłego.

Usługi pogrzebowe


Usługi pogrzebowe przy planowaniu pogrzebu zostają też dokładnie określone, dlatego nie ma w takiej sytuacji mowy o nieplanowanych wydatkach. Większość zakładów pogrzebowych działa oczywiście w pełni uczciwie, ale wciąż zdarzają się przedsiębiorcy, którzy chcą zarobić na krzywdzie innych ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że usługa planowania pogrzebu jest przeważnie bezpłatna. Dopiero, gdy nadejdzie moment jej realizacji to możemy mówić o jakichkolwiek kosztach. W ramach funeral planning można też wykupić polisę, na której zbierane będą środki, które w przyszłości przeznaczy się na pogrzeb. W Polsce planowanie pogrzebu cały czas jest dosyć kontrowersyjnym tematem. Można jednak w ten sposób zapewnić sobie za życia wybór wszystkich opcji dotyczących własnego pochówku. Większość osób jednak woli przekazać takie informacje rodzinie.

Planowanie pogrzebu


Podstawowe elementy to oczywiście trumna, miejsce na cmentarzu, a także wybór ostatniego miejsca pożegnania. Rynek oferuje naprawdę bardzo duże możliwości, dlatego warto się z nimi zapoznać i wybrać subiektywnie najlepsze rozwiązania. Kluczowy jest także wybór osoby, która będzie odpowiedzialna za załatwienie wszystkich formalności. Jest to tak zwany pełnomocnik, który pilnuje, żeby wszystkie życzenia osoby zmarłej zostały spełnione. Można również określić, czy ciało ma być pochowane w trumnie, czy też wolimy poddać się kremacji. Do nekrologu można wpisać własne sentencje, które były dla nas ważne podczas życia. Niezwykle istotną kwestią jest również zgoda na transplantację narządów. W innym wypadku to bliscy będą musieli zdecydować, natomiast póki żyjemy możemy ich z tego jeszcze odciążyć. Planowanie własnego pogrzebu to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego nie można do tego podchodzić pochopnie. Należy pamiętać, że śmierć bliskiej osoby często wywołuje silne przeżycia psychiczne, z których ciężko się pozbierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *