Fazy żałoby

Warto je znać, jest ich 5:

1. Szok - wiadomość o śmierci bliskiej osoby jest dla nas czymś nie do przyjęcia. Przecież to nie może być prawda, że właśnie mnie to spotkało. Trudno nam uwierzyć w to, że osoba którą znaliśmy od wielu lat, nagle fizycznie zniknie z naszego życia (fizycznie, ponieważ pozostaną wspomnienia). Wielu osób w tym momencie jest w stanie bardzo wysokiego pobudzenia które utrzymuje się przez dłuższy czas. Przeważnie rzucamy się w wir pracy oswajając się ze zmianami w naszym życiu.

2. Uświadamiamy sobie stratę - na tym etapie następują duże huśtawki i rozbicie emocjonalne. Zaczynamy zdawać sobie naprawdę sprawę z tego co się wydarzyło - często obarczamy się wyrzutami sumienia, czy nie zrobiliśmy za mało aby uratować zmarłą osobę.

3. Kolejnym trudnym etapem jest ochrona siebie - człowiek zamyka się w sobie, zaczyna unikać innych ludzi. Bardzo często następuje ogólne osłabienie organizmu które kończy się depresją lub chorobą.

4. Okres powrotu. Zaczynamy powoli oswajać się z faktem śmierci, zyskujemy siły. Powoli wraca kontrola nad własnym życiem - nie poddajemy się całkowicie żałobie. Czas który minął pozwolił zaakceptować nam to co było najgorsze. Jest to pierwszy etap w którym odzyskujemy równowagę.

5. Odnowa - jest ostatnią fazą żałoby - fazą wyjścia. Osoba która ją przechodzi zaakceptowała śmierć bliskiej osoby i zaczyna z powrotem dbać o swoje potrzeby - wychodzi do ludzi, nie unika kontaktu ze światem. Jest to równie ważna faza żałoby jak pozostałe.

Spis treści:(część 1, część 2, część 3 oraz Część 4)