Elementy pogrzebu - część 2


Trumna

Jest to drewniana lub metalowa skrzynia (najczęściej wyłożona jakimś miękkim materiałem), służąca do pochowania zmarłego. Jak wiadomo kiedyś ciała grzebano w ziemii bez trumień - pierwsze przypadki pochówku z trumnami odnotowano w średniowieczu. W 14 wieku zwyczaj ten wszedł na stałe (prawdopodobnie ze względu na szalejącą wtedy epidemię dżumy).

Standardem były wtedy trumny sosnowe lub dębowe obszyte czarnym materiałem (lub czerwonym jeśli zmarły zginął podczas wojny). W 17 wieku stały się modne trumny metalowe, wiele z nich miało małe szklane okienko. Do trumny przybijano (na blasze) malowany portret osoby zmarłej, który po pogrzebie był wieszany w kościele.

Warto dodać także iż mimo długiej tradycji chowania zmarłych w trumnach - w Polsce na poczatku 20 wieku zdarzały się przypadki chowania ciała owiniętego w całun (bez trumny).

Grób

Grób najprościej - jest to miejsce gdzie składa się ciało lub szczątki zmarłego. Może to być dół w ziemi, wykuty otwór w skale lub grota (katakumby).

Zależnie od kultury chowa się ciało lub jego prochy (po uprzednim spaleniu). Wiele grobów ozdabia się symbolami oraz wznosi nagrobki. W niektórych religiach groby nie istnieją w ogóle.

Zdarzają się również przypadki iż w miejscu pochówku ważnej osoby (lidera religijnego) powstaje światynia. Ostatnio także coraz częściej zdarzają się osobne groby dla zwierząt.